zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

BTT


BTT - Bałtycki Teatr Tańca


 
 
Bałtycki Teatr Tańca powstał 1 marca 2010. Dwa lata wcześniej do Gdańska, z całej Polski, zaczęli przyjeżdżać młodzi, zdolni tancerze wzmacniając dynamicznie rozwijający się zespół baletu Opery Bałtyckiej. Połączyło ich dążenie do perfekcji i miłość do tańca. Razem tworzą zespół, który podbił serca młodej publiczności Trójmiasta. Dyrektorem artystycznym BTT jest jego założycielka Izadora Weiss. W pracy hołduje przekonaniu, że ruch ciała musi być wywiedziony z ducha muzyki i jest sensowny tylko wtedy, gdy tworzy z tą muzyką nierozerwalną całość. W historiach opowiadanych w spektaklach stara się przekazywać pozytywne emocje i bronić systemu wartości, w którym miłość, ludzka godność, wierność swoim ideałom i wybranym przez siebie ludziom, umiłowanie prawdy i sprawiedliwości są stale obecne, wbrew modom i destrukcyjnym trendom promowanym we współczesnej kulturze czy subkulturze, jak sama to definiuje.
 
Wieloletni dyrektor Baletu Narodowego, Emil Wesołowski wysoko ocenił umiejętności i pasję teatralną nowego zespołu, z którym zrealizował swój wybitny spektakl Chopinart. Choreograf Jacek Przybyłowicz, który pracował z zespołem przy okazji premiery Men’s Dance, w jednym z wywiadów telewizyjnych wywróżył mu wielką karierę. Pod wrażeniem umiejętności tancerzy był również legendarny twórca Teatru Ekspresji, Wojciech Misiuro, który zrealizował tu dwa swoje najnowsze spektakle Tamashi i Sen.
 
Artystycznym ideałem i wzorem, do jakiego dąży BTT, jest Nederlands Dans Theater ukształtowany przez choreografie Jiříego Kyliána, który jest mistrzem i nauczycielem Izadory Weiss. To on zdecydował po obejrzeniu spektakli Izadory Weiss Czekając na... i Święta wiosny z muzyką Strawińskiego, że przekaże BTT dwie swoje choreografie No More Play i Six Dances. Jego obecność na próbach i premierze były dla tancerzy wielkim przeżyciem i bezcenną nauką. Tym samym BTT dołączył do nielicznej grupy teatrów tańca na świecie dysponujących w swoim repertuarze choreografią Kyliána, a Izadora Weiss ze spektaklem Windows, do muzyki napisanej specjalnie dla niej przez Leszka Możdżera, do grona choreografów, którzy mają zaszczyt znaleźć się u boku mistrza w jednym wieczorze. Ten najwybitniejszy ze współczesnych choreografów, w uznaniu dla jakości artystycznej zespołu, wyraził chęć dalszej współpracy z BTT. W 2014 roku odbyła się premiera jego spektakli Falling Angels i Sarabande, prezentowanych razem z kolejną realizacją Izadory Weiss Body Master.

BTT coraz częściej jest zapraszany, by pokazywać swoje spektakle poza Gdańskiem. Występy w Poznaniu i Krakowie były owacyjnie przyjmowane przez publiczność. Dwukrotny występ w Teatrze Narodowym w Warszawie zakończyła owacja na stojąco, zarówno po Romeo i Julii Izadory Weiss, jak i po jej Święcie wiosny. Ten niezwykły spektakl zrobił furorę na festiwalach w Bielefeld i Bangkoku. Ze względu na skromne środki finansowe BTT nie może przyjmować wszystkich zaproszeń. Ale w listopadzie 2013 roku pokazał go raz jeszcze w Warszawie, tym razem na scenie Teatru Wielkiego, gdzie Izadora Weiss debiutowała jako tancerka. Podczas tego samego wieczoru widownia zobaczyła również jej Sen nocy letniej według Szekspira do muzyki ułożonej przez nią z kompozycji Gorana Bregovicia. Spektakl został przyjęty owacją na stojąco i zaproszeniami na festiwale zagraniczne, a entuzjastyczne recenzje ukazały się również w mediach brytyjskich. Prestiżowy brytyjski magazyn "Dance Europe" uznał go za najlepszy na świecie spektakl taneczny 2013 roku. Izadora Weiss za Sen nocy letniej otrzymała również Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa oraz Honorową Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Sen nocy letniej uświetnił w Gdańsku Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) i TVP Kultura. Był to już dziewiąty pełnospektaklowy balet Izadory Weiss na gdańskiej scenie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował młodą choreografkę, w lutym 2013 roku, po premierze jej spektaklu Cool Fire, Medalem „Gloria Artis”.

Rok 2014 to prace nad projektem Niderlandy, który w całości został zaprezentowany na początku listopada. Składa się on z sześciu choreografii: Clash Patricka Delcroix, Fun, Light i Body Master Izadory Weiss, a także wspomniane już choreografie Jiříego Kyliána Sarabande i Falling Angels. Projekt Niderlandy otrzymał Teatralną Nagrodę Miasta Gdańska dla najlepszego spektaklu 2014 roku, a Izadora Weiss po raz drugi Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa. W maju 2015 roku odbyła się premiera spektaklu Burza według Szekspira do muzyki Gustawa Mahlera w choreografii Izadory Weiss, która uważa tę realizację za najważniejszą w swoim dorobku. 

Dwudziestoosobowy zespół BTT jest stale uzupełniany po każdym castingu odbywającym się dwa razy w roku. Na castingi przyjeżdża za każdym razem ponad setka tancerzy z całego świata, by powalczyć o dwa, trzy miejsca, jakie zwalniają się w ciągu sezonu ze względu na bardzo wysokie wymagania, którym nie każdy jest w stanie sprostać. Ta ostra konkurencja powoduje, że w międzynarodowym składzie BTT pracują znakomite indywidualności o niezbędnej wytrzymałości kondycyjnej i technicznym wyszkoleniu. Ta praca przez cały sezon codziennie, rano i wieczorem, wymaga wielu wyrzeczeń i prawdziwej pasji, ale satysfakcja regularnych występów w spektaklach wybitnych choreografów przed wierną i wdzięczna publicznością Trójmiasta rekompensuje tym młodym ludziom, jak sami twierdzą, ich wysiłek i uciążliwą rozłąkę z bliskimi i z ojczystym krajem, często bardzo odmiennym i odległym od Polski. Większość z nich powraca tu po wakacjach, mimo powszechnej w ich zawodzie migracji po licznych przecież na świecie zespołach tańca.

 

 

Burza, spektakl Izadory Weiss

 

Body Master, spektakl Izadory Weiss

 
 

 Light, spektakl Izadory Weiss
 

Sen nocy letniej, spektakl Izadory Weiss

 

 

Więcej filmów - tutaj.