zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

BTT


Izadora Weiss

 
 

Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Debiutowała w roku 1996 w Teatrze Wielkim w Poznaniu spektaklem Sny nocy letniej. Zrealizowała choreografię do ponad dwudziestu spektakli operowych. Były one prezentowane na najważniejszych scenach krajowych oraz w USA, Francji, Irlandii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Finlandii.

Przełomowym spektaklem w jej dorobku stał się I Koncert skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego z jej librettem, zrealizowany w roku 1998 w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po tej realizacji Jiří Kylián zaprosił ją do Nederlands Dans Theater, by odbyła u niego staż choreograficzny. Wielokrotny pobyt w zespole jednego z największych choreografów naszych czasów dał jej szansę doskonalenia warsztatu u jego boku oraz takich twórców jak Hans van Manen, Ohad Naharin i Paul Lightfoot. W ramach festiwalu Malta 2000 przygotowała spektakl Cztery pory roku Vivaldiego w nagraniu Nigela Kennedy’ego.

Praca nad realizacjami spektakli 4&4, Eurazji w Operze Bałtyckiej pozwoliła na zbudowanie znakomitego zespołu tańca współczesnego. Ważnym etapem tej pracy była  premiera Romeo i Julia, baletu opartego na dramacie Szekspira. Muzykę Izadora Weiss złożyła z wybranych przez siebie wielkich dzieł różnych kompozytorów. Spektakl ten otrzymał wiele prestiżowych nagród, a przez publiczność w warszawskim Teatrze Narodowym przyjęty został owacją na stojąco. Izadorę Weiss uhonorowano Pomorską Nagrodą Artystyczną za 2009 rok. W Warszawskiej Operze Kameralnej wyreżyserowała światową premierę tryptyku Haendla Tre Donne Tre Destini z Olgą Pasiecznik w roli głównej. „Rzeczpospolita” uznała tę realizację za jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń teatru muzycznego w Polsce w 2009 roku.

W marcu 2010  Izadora Weiss została dyrektorem artystycznym założonego przez nią Bałtyckiego Teatru Tańca. Zaprezentował on na scenie Teatru Narodowego w Warszawie Święto wiosny Igora Strawińskiego w jej choreografii. Kolejnym spektaklem było kameralne Czekając na... z muzyką barokową i współczesną. Po obejrzeniu tej premiery oraz Święta wiosny, Jiří Kylián zgodził się przekazać BTT swoje choreografie i połączyć je w jednym wieczorze z najnowszym spektaklem Izadory Weiss Windows do muzyki Mozarta, Marais i Bacha, oraz napisanej specjalnie dla niej przez Leszka Możdżera.

Kolejne premiery Izadory Weiss i jej międzynarodowego już zespołu to Cool Fire, Śmierć i dziewczyna, a następnie Sen nocy letniej według Szekspira z muzyką Gorana Bregovicia. Ta realizacja uzyskała tytuł spektaklu roku w Gdańsku, a Izadora Weiss została odznaczona medalem Ministra Kultury „Gloria Artis” oraz otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa roku. Spektakl został przyjęty owacjami na stojąco i zaproszeniami na festiwale zagraniczne, a entuzjastyczne recenzje ukazały się również w mediach brytyjskich, gdzie uznano go za najlepszą premierę teatru tańca na świecie w roku 2013.

Kolejny niezwykły projekt Izadory Weiss i BTT to Niderlandy. Składa się on z dwóch wieczorów, nad którymi zespół pracował przez cały rok 2014. Pierwszy wieczór to Clash Patricka Delcroix oraz Fun i Light Izadory Weiss inspirowane malarstwem holenderskim. Drugi to Sarabande i Falling Angels - dwie kolejne choreografie przygotowane przez BTT pod osobistym nadzorem Jiříego Kyliána, oraz Body Master Izadory Weiss poświęcony jej mistrzowi i będący rodzajem podziękowania za wieloletnią z nim współpracę. Projekt Niderlandy nagrodzono tytułem najlepszego spektaklu roku w Gdańsku, a Izadora Weiss po raz drugi została uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa.

W 2015 roku odbyła się premiera Burzy według Szekspira do muzyki Gustawa Mahlera w choreografii Izadory Weiss, która uważa tę realizację za najważniejsze osiągnięcie w swoim dorobku artystycznym.

 
www.izadoraweiss.pl
 

 

Burza, spektakl Izadory Weiss

 

Body Master, spektakl Izadory Weiss

 

Light, spektakl Izadory Weiss

 

Śmierć i dziewczyna, spektakl Izadory Weiss

 

Sen nocy letniej, spektakl Izadory Weiss

 

Święto wiosny, spektakl Izadory Weiss

 

Czekając na..., spektakl Izadory Weiss

 

Więcej filmów - tutaj.