zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Aktualności

Sen nocy letniej na Festiwalu Szekspirowskim

24.09.2014

W najbliższy weekend w Gdańsku rozpoczyna się 18. Festiwal Szekspirowski. W ramach Festiwalu BTT pokaże spektakl Izadory Weiss Sen nocy letniej.

W najbliższy weekend w Gdańsku rozpoczyna się 18. Festiwal Szekspirowski. W ramach Festiwalu BTT pokaże spektakl Izadory Weiss Sen nocy letniej.


Sen nocy letniej bedzie można obejrzeć na scenie Opery Bałtyckiej od piątku. Spektakle sobotni i niedzielny odbędą się w ramach rozpoczynąjącego się 18. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
Komedię Szekspira poprzedzi jednoaktówka Izadory Weiss Śmierć i dziewczyna.
 
Więcej o spektaklach: tutaj.

czytaj więcej

Nowy sezon BTT

20.08.2014

Nowy sezon artystyczny Bałtycki Teatr Tańca rozpocznie spektaklami Izadory Weiss Sen nocy letniej i Śmierć i dziewczyna. Zapraszamy!


We wrześniu Bałtycki Teatr Tańca rozpocznie nowy sezon artystyczny spektaklami Izadory Weiss Sen nocy letniej i Śmierć i dziewczyna. BTT pokaże je 26, 27 i 28 września. Sobotni i niedzielny spektakl odbędzie się w ramach 18. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Zachęcamy do zapoznania się z całym repertuarem BTT (http://www.baltyckiteatrtanca.pl/pl/sezon/2014-2015) i zapraszamy do kasy Opery Bałtyckiej.

czytaj więcej

Casting

05.06.2014

Bałtycki Teatr Tańca zaprasza profesjonalnych tancerzy (kobiety i mężczyzn) - absolwentów Szkół Baletowych, do udziału w otwartej audycji, która odbędzie się w dniu 18 sierpnia (poniedziałek) 2014 roku. Zgłoszenia do 15 lipca.
 

Bałtycki Teatr Tańca zaprasza profesjonalnych tancerzy (kobiety i mężczyzn) - absolwentów Szkół Baletowych, do udziału w otwartej audycji, która odbędzie się w dniu 18 sierpnia (poniedziałek) 2014 roku.
 

Zgłoszenia (cv, zdjęcia portretowe i w ruchu) prosimy przesyłać pocztą elektroniczną, w terminie do 15 lipca 2014 roku, na adres:
Natalia Madejczyk impresariat@operabaltycka.pl
 

Bałtycki Teatr Tańca zastrzega sobie prawo do wysłania zaproszenia do udziału w audycji wyłącznie do artystów wybranych na podstawie przesłanych zgłoszeń.
 

Program audycji:
- nauka wybranego przez dyrekcję BTT fragmentu choreografii;
- prezentacja 2-3 minutowej własnej choreografii solo.

czytaj więcej

Sen nocy letniej w Turcji

27.05.2014

W sobotę (31 maja) BTT wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Istanbule, gdzie dwukrotnie zaprezentuje spektakl Sen nocy letniej.

W sobotę (31 maja) BTT wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Istanbule, gdzie dwukrotnie zaprezentuje spektakl Sen nocy letniej.

Istanbul International Theatre Festival odbywa się od 1989 roku. Przez trzy tygodnie w maju organizuje przegląd najlepszych zespołów z całego świata. Od 2002 roku Festiwal odbywa się jako biennale, a dobór programu został obwarowany jeszcze większymi restrykcjami odnośnie poziomu zapraszanych grup.

Organizatorzy imprezy przykładają ogromną wagę do zapraszania artystów poszerzających teatralne horyzonty, mających wpływ na budowanie świadomości najwyższej  jakości odbioru sztuki wśród widowni. Raz na dwa lata najlepsze tureckie i zagraniczne produkcje są zapraszane na festiwalowe sceny, występując pod egidą Istanbul Theatre Festival. W tym roku odbywa się już 19. edycja Festiwalu.

Spektakl Sen nocy letniej odniósł wielki sukces i został uznany na łamach magazynu „Dance Europe” za najlepszą na świecie premierę taneczną sezonu 2012/2013.  Pokazywany był podczas Kongresu International Society for the Performing Arts we Wrocławiu oraz podczas V Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Graham Watts na łamach „Dance Europe” w  styczniu 2014 roku pisał o Bałtyckim Teatrze Tańca: "Siłą nadającą życie zespołowi jest Izadora Weiss (...) Weiss staje twarzą w twarz ze stawiającym niemałe wyzwanie materiałem po obu stronach spektrum tragedii i komedii i tworzy przykuwającą uwagę choreografię, wyrażając swe intencje narracyjne z mocą i klarownością. Z takiej jakości dorobkiem BTT dynamicznie wyłania się jako fascynująca nowa siła na arenie europejskiego tańca współczesnego".

Za spektakl Sen nocy letniej Izadora Weiss otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa oraz Honorową Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Bałtycki Teatr Tańca na występ w tureckim Festiwalu otrzymał dofinansowanie w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Turcja 2014 - Promesa, który jest częścią projektu Turcja 2014.

Więcej informacji - tutaj.

czytaj więcej

Nagroda im. Jana Kiepury dla Izadory Weiss

23.05.2014

W czwartek 22 maja wręczone zostały Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury.  Nagrodę dla najlepszego choreografa otrzymała Izadora Weiss.

W czwartek 22 maja 2014 roku już po raz ósmy wręczone zostały Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury.  Nagrodę dla najlepszego choreografa otrzymała Izadora Weiss.

IZADORA WEISS otrzymała nagrodę dla  najlepszego choreografa za spektakl „Sen nocy letniej” oraz spektakle „Fun” i „Light”.  Spektakl „Sen nocy letniej” odniósł wielki sukces i został uznany na łamach magazynu „Dance Europe” za najlepszą na świecie premierę taneczną sezonu 2012/2013.  Pokazywany był podczas Kongresu International Society for the Performing Arts we Wrocławiu oraz podczas V Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. 30 maja zostanie pokazany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Stambule.
Graham Watts na łamach „Dance Europe” w  styczniu 2014 r. pisał o Bałtyckim Teatrze Tańca: "Siłą nadającą życie zespołowi jest Izadora Weiss (...) Weiss staje twarzą w twarz ze stawiającym niemałe wyzwanie materiałem po obu stronach spektrum tragedii i komedii i tworzy przykuwającą uwagę choreografię, wyrażając swe intencje narracyjne z mocą i klarownością. Z takiej jakości dorobkiem BTT dynamicznie wyłania się jako fascynująca nowa siła na arenie europejskiego tańca współczesnego".

Uroczysta gala odbyła się w czwartek (22 maja) w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Gospodarzami gali byli Włodzimierz Izban (przewodniczący Kapituły Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury i dyrektor zespołu Mazowsze i Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury) oraz Paweł Sztompke (dziennikarz radiowej Jedynki).
Wśród wręczających nagrody byli m.in. prezen Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, śpiewak Wiesław Ochman oraz aktor Olgierd Łukaszewicz.

czytaj więcej

Nowa recenzja Grahama Wattsa

05.05.2014

"Spektakle dostarczają dodatkowych dowodów, by uznać Izadorę Weiss za jedną z najbardziej pomysłowych i ekscytujących współczesnych choreografów młodego pokolenia (...) Jej choreografia i znakomity zespół zasługują na sławę światową" - pisze Graham Watts na dancetabs.com.

"Spektakle dostarczają dodatkowych dowodów, by uznać Izadorę Weiss za jedną z najbardziej pomysłowych i ekscytujących współczesnych choreografów młodego pokolenia (...) Jej choreografia i znakomity zespół zasługują na sławę światową" - pisze Graham Watts na dancetabs.com.

Zachęcamy do lektury całej recenzji:

Graham Watts, Projekt Niderlandy 1: Clash, Fun, Light, www.dancetabs.com, 25 kwietnia 2014

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Tańca

29.04.2014

Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Tańca. Wszyscy obchodzimy, bo przecież wszyscy tańczą - bardziej lub mniej jawnie, bardziej lub mniej profesjonalnie - pisze dziś Marek Weiss z okazji MDT.

Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Tańca. Wszyscy obchodzimy, bo przecież wszyscy tańczą - bardziej lub mniej jawnie, bardziej lub mniej profesjonalnie, z wdziękiem, talentem lub bez, ale wszyscy wiemy, co to jest za błogosławiony stan, kiedy ciało rusza się rytmicznie bez konkretnego, praktycznego powodu. W dobie demokracji każdy może być tancerzem i każdemu przysługuje uznanie i szacunek, że ten bezproduktywny wysiłek uprawia. Ale oczywiście tak jak w każdej dziedzinie sztuki i w tej wciąż obowiązuje nieubłagana hierarchia. Niektórzy wywołują w nas pobłażliwy uśmiech, niektórzy sympatię, zaciekawienie, a niektórzy zachwyt i zazdrość, że tak pięknie to robią. Ci najwspanialsi, którzy ćwiczą taniec od dziecka, którzy pracują w pocie czoła codziennie przez cały rok, którzy ryzykują kontuzje, a czasem kalectwo po to, żeby wykonać szczególnie wyrafinowaną figurę, zasługują w Dniu Święta Tańca nie tylko na wdzięczność i pochwały, jakich przecież nie brak im na co dzień, ale też na podtrzymanie w nich nadziei. Nadziei, że ta ciężka praca i boleśnie krótki okres życia, w jakim mogą osiągać stosowne wyżyny swych umiejętności, jest dla nas, tańcujących amatorsko dla własnej uciechy, czymś ważnym i pięknym, wartym utrzymywania tej garstki profesjonalistów przez resztę społeczeństwa. Życzmy im  zdrowia i pomyślności oraz pewności, że fakt, iż każdy może tańczyć nigdy nie będzie prowadził do przekonania, że oni ze swoimi wyjątkowymi umiejętnościami przestaną nam być potrzebni.

W dniu tego pięknego święta moje osobiste uczucia są szczególnie związane z Bałtyckim Teatrem Tańca. Wspaniałe sukcesy artystów tego teatru, a jeszcze bardziej obiecująca przyszłość, jaka czeka ten zespół, powodują, że wysiłek, mój i całej Opery Bałtyckiej, by taki teatr powstał pod naszym dachem, nie poszedł na marne. Jesteśmy dumni z ich spektakli i oddźwięku, jaki one wywołują w sercach publiczności i głosach fachowej krytyki. Droga, którą przeszli nie była łatwa, ale być może łatwiejsza od tego, co ich czeka teraz, kiedy wypływają w świat, gdzie zaczynają konkurować z najlepszymi teatrami. Życzę im tego dnia żeby wytrwali, bo prawdziwe radości i satysfakcja z kreowanej przez nich rzeczywistości dopiero przed nimi. Po tym szczególnym adresie nie zapominam jednak o pozostałych, więc wszystkim, którzy chociaż raz dali się porwać potrzebie tańca i uwolnili swoje ciało od pragmatyzmu codziennych ruchów życzę z całego serca wszystkiego najlepszego.

czytaj więcej

Nagroda im. Jana Kiepury dla Izadory Weiss

24.04.2014

22 maja 2014 roku już po raz ósmy wręczone zostaną Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. Nagrodę dla najlepszego choreografa otrzyma Izadora Weiss.

22 maja 2014 roku już po raz ósmy wręczone zostaną Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. Nagrodę dla najlepszego choreografa otrzyma Izadora Weiss.

IZADORA WEISS otrzyma nagrodę dla  najlepszego choreografa za spektakl Sen nocy letniej oraz spektakle Fun i Light.  Spektakl Sen nocy letniej odniósł wielki sukces i został uznany na łamach magazynu „Dance Europe” za najlepszą na świecie premierę taneczną sezonu 2012/2013.  Pokazywany był podczas Kongresu International Society for the Performing Arts we Wrocławiu oraz podczas V Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. 30 maja zostanie pokazany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Stambule.
Graham Watts na łamach „Dance Europe” w  styczniu 2014 r. pisał o Bałtyckim Teatrze Tańca: "Siłą nadającą życie zespołowi jest Izadora Weiss (...) Weiss staje twarzą w twarz ze stawiającym niemałe wyzwanie materiałem po obu stronach spektrum tragedii i komedii i tworzy przykuwającą uwagę choreografię, wyrażając swe intencje narracyjne z mocą i klarownością. Z takiej jakości dorobkiem BTT dynamicznie wyłania się jako fascynująca nowa siła na arenie europejskiego tańca współczesnego".

czytaj więcej

Nagrody Teatralne dla Izadory Weiss i BTT

01.04.2014

Z przyjemnością informujemy, iż Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za całokształt dorobku artystycznego otrzymała Izadora Weiss. Honorowa Nagroda Specjalna trafiła zaś do Bałtyckiego Teatru Tańca za inscenizację Snu nocy letniej.

Z przyjemnością informujemy, iż Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za całokształt dorobku artystycznego otrzymała Izadora Weiss. Honorowa Nagroda Specjalna trafiła zaś do Bałtyckiego Teatru Tańca za inscenizację Snu nocy letniej.


Marek Weiss o Nagrodach:

"Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za całokształt dorobku artystycznego dla Izadory Weiss, znacząco uzupełnia Honorowa Nagroda Specjalna dla Bałtyckiego Teatru Tańca za najlepszy spektakl roku roku 2013, którą otrzymał Sen nocy letniej w jej choreografii. Ten wybór kapituły i Prezydenta Miasta Gdańska to dowód wielkiego uznania dla dorobku naszego niezwykłego zespołu i jego charyzmatycznej szefowej. Ocena ta wpisuje się w przyznanie Bałtyckiemu Teatrowi Tańca przez europejskie media najwyższej rangi wśród teatrów tańca na świecie. Nagrody te są dla nas szczególnie ważne, gdyż nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszy spektakl roku dla naszego teatru i Izadory Weiss została przyznana już po raz drugi".

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Teatru

25.03.2014

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru w sobotę 29 marca zapraszamy naszych widzów za kulisy.

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru 29 marca zapraszamy naszych widzów za kulisy.

W sobotę (29 marca) zaprosimy naszych widzów za kulisy. Pokażemy i opowiemy jak wygląda praca w Operze Bałtyckiej. Będzie można zobaczyć jak wygląda kieszeń sceniczna, pulpit inspicjenta, charakteryzatornia i co skrywa magazyn rekwizytów. Opowiemy o tym jak powstaje spektakl i co dzieje się za kulisami w jego trakcie. Po Operze oprowadzać będzie m.in. scenograf Hanna Szymczak.
Zwiedzanie rozpoczniemy o godz. 14. Chętnych obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową (edukacja@operabaltycka.pl). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Zapraszamy.

czytaj więcej